Papatya

Bileşikgiller familyasından bir kır bitkisidir. İlkbaharın gelmesiyle kırlarda kendiliğinden açan papatya, toprak altında sürekli yaşayan köksü bir sapa sahip olduğundan her yıl yeniden çıkar.
Bileşikgiller familyasından bir kır bitkisidir. İlkbaharın gelmesiyle kırlarda kendiliğinden açan papatya, toprak altında sürekli yaşayan köksü bir sapa sahip olduğundan her yıl yeniden çıkar. Yaprakları dereotu benzeri bileşik parçalıdır. Çiçekleri de küçük bir ayçiçeğini andırır. Orta kısmındaki sarı yuvarlak bölümü, beyaz küçük yaprakçıklar çepeçevre sararlar. Bu yaprakçıklar papatyanın cinsine göre sarı, bazen de kırçıllı renklerde olurlar. Papatyaların 2 cinsi ve birçok türü vardır.

Bunlardan asıl papatya ya da Mayıs papatyası çoğunlukla Avrupa ve Batı Asya’nın çayırlıklarında ve tarlalarında yetişir ve yaklaşık 70 kadar türü içerir. Nisan-eylül ayları arasında çiçek açar, yaklaşık 20-25 cm. yüksekliğinde bir ya da çok yıllık otsu bir cinstir. Yaprakları ince parçalı sapsız ve almaşık dizilişlidir. Çiçeklerde tanen, reçine ve glikozit yapılı bileşikler de vardır.

Faydaları
Ateş düşürücü, spazm giderici, terletici, yatıştırıcı, bağırsak gazlarını yok edici özelliklerinden dolayı ilaç olarak kullanılır. Özsuyu, saç sarartmak, diş etleri ve bademcik iltihaplarını gidermekte de kullanılır. İkinci cins, yaklaşık 100 kadar türü kapsar. Bu türlerden katmerlipapatya genellikle tarlalarda çayırlıklarda yetişir. Çalı görünüşlü çok dallı yaprakları parçalı bir yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri güçlendirici, spazm giderici, ateş söktürücü özelliklerinden dolayı ilaç olarak kullanılır. İkinci cinsin bir başka türü de boyacıpapatyasıdır. Yurdumuzda İstanbul, Ege Bölgesi, Akdeniz ve Doğu Anadolu’da çokça bulunur. Çiçekleri san renklidir. Batı Avrupa’da kültürü yapılan rumipapatyası (Alman papatyası) da çok yıllık bir türdür. Mayıs papatyası gibi uçucu bir yağ taşır. İlaç olarak aynı amaçlarla kullanılır. Sindirim bozuklukları içinde yararlıdır