Kekik

Thymus Türlerin’in Yöresel Adları:Kekik, Yabani kekik, Peynir kekiği, Akkekik, Anzer çayı, Nemamulotu, Yabani sater, Sater, Catır, Satir, Zahter, Zatrin, Kakuk, Keklik otu, Kek otu, Mercanköşk
Latince İsmi: Thymus vulgaris L. ve/veya Thymus zygis L.
Familyası: Lamiaceae
İngilizce İsmi: Thyme
Almanca İsmi: Thymian
Fransızca İsmi: Thym

Kullanılan Kısmı: Çiçekli topraküstü kısımları (Thymi herba) EUROPEAN PHARMACOPEIA

Yayılışı: Avrupa’da yaygın olan Thymus cinsinden, Türkiye’de 14 tanesi endemik 39 Thymus türü (alttür ve varyetelerle birlikte toplam 66 takson) doğal olarak yetişmektedir.

Etken Bileşikleri: Uçucu yağ (timol, karvakrol, p-simen, gamma-terpinen, borneol, linalol), Kafeik asit türevleri (rozmarinik asit), Flavonoitler (luteolin, apigenin, naringenin, eriodoistiol, sirsilineol, salvigenin, kirsimartin, timonin, timusin), Triterpenler (ursolik asit, oleanolik asit) taşımaktadır.

Etki ve Kullanılışı: Drog uçucu yağındaki maddelerden dolayı kuvvetli antibakteriyel ve ekspektoran olarak kullanılmaktadır. Uçucu yağdaki timol ve karvakrol bronşlar üzerinde spazmolitik, sekretolitik, iştah açıcı, hazım kolaylaştırıcı ve karminatif etkisi bilinmektedir. Antibakteriyel, sekretolitik ve bronkospazmolitik etkileri nedeniyle solunum yolları enfeksiyonlarında, soğuk algınlığında, kuru ağız enfeksiyonlarında, balgamlı öksürüklerde ve kötü kokan nefes durumlarında kullanılmaktadır.

Kontrendikasyonları: Bilinen bir kontrendikasyonu yok.

Yan Etkiler: Çok nadiren alerji yapma ihtimali vardır.

Başka İlaçlarla Etkileşimi: Bilinen bir etkileşim yok.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı: Bilinen bir kısıtlama yok.

Kulanım Önerisi: Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, Dahilen; 10 g drog/gün. Çay: Günde 1-3 defa 1-2 çay kaşığı (2g) drog kaynar suya (150 ml) ilave edilir ve fincanın ağzı kapatılarak 5 dk bekletilir, süzülür.
Türkiye’de yetişen kekik türlerinin uçucu yağ bakımından daha zengin oldukları için çay hazırlamada 1 çay kaşığı yeterlidir. Drog miktarı artırılacak olursa uçucu yağdaki karvakrol’ den dolayı çay acı lezzetli olacaktır